Wzornictwo Lamp czyli Sztuka Użytkowa w domu.

Design jest określeniem, które w języku angielskim oznacza po prostu projekt, projektować. W języku polskim również nabiera takiego znaczenia i jest wykorzystywane zamiennie ze słowem projekt, ale może oznaczać coś jeszcze: pewną niematerialną sferę, wyraz jakiegoś przedmiotu codziennego użytku, jego stylistykę, wzór, elegancję, a nawet nowatorskie podejście do jego użytkowości. Jednym słowem można nadać mu znacznie pewnej wartości artystycznej zwykłego przedmiotu.Dobrze, powiedzą niektórzy, ale jak ma się to do sztuki użytkowej? Przecież to jest właśnie dziedzina sztuki, która łączy piękno, kunszt tworzenia, artyzm w najczystszej postaci ze zwykłymi przedmiotami codziennego użytku. Gdzie jest różnica?

Design i sztuka użytkowa rzeczywiście mają ze sobą dużo wspólnego. Sztuka użytkowa stanowi jednak dziedzinę, która kojarzona jest przede wszystkim z minionymi wiekami, kiedy powstawały bogato zdobione meble, wspaniałe nakrycia stołowe z drogich kruszców, intarsjowane, wzorzyste kufry, inkrustowane boazerie i wiele, wiele innych drobiazgów, które dziś można zobaczyć w muzeach. To, czym różni się design od sztuki użytkowej, to stosunek do wartości użytkowej tych przedmiotów. W sztuce użytkowej wartość ta zaciera się gdzieś – ginie za bogactwem wzorów, wykończenia, wspaniałych materiałów i godzin pracy artysty. Nawet bogate rodziny, które niegdyś cieszyły się posiadaniem wzorzystych mebli i innego wyposażenia, trzymały część takich rzeczy tylko dla wyglądu i prestiżu, odmawiając sobie korzystania z pięknych stołów i talerzy do jedzenia posiłków.

Design przywraca „użytkowość” sztuce użytkowej i sprawia, że rozmaite przedmioty określane jako designerskie są przeznaczone do całkowicie normalnego funkcjonowania.

Każda lampa produkcji Sotto Luce i innych producentów, nawet najbardziej designerska, jest przeznaczona do świecenia. Dowolne oświetlenie pomieszczeń, biur, a przede wszystkim miejsc pracy ma za zadanie dawać jasne, ukierunkowane, klarowne światło, często z możliwością regulacji kierunku padania, pozycji, a nawet jego jasności. Wszystko to na równi z wzorem: intrygującym, indywidualnym charakterem, który sprawia, że zwykła przestrzeń ożywa, nabiera nowej wartości.

Połączenie tych dwóch sfer to niebagatelne zadanie. Wyważenie wartości użytkowej i artystycznej, ich projekt, indywidualizm i inspiracja – są to rzeczy, które zasługują na najwyższe uznanie. Choć wielu ludzi nie uznaje designu jako dziedziny sztuki, istnieje wiele prestiżowych nagród i wyróżnień, które przyznawane są projektom o największym znaczeniu, nowatorskim podejściu i klasie.

Ostatnia rzecz, która odróżnia design od sztuki, to brak unikalności. Podczas kiedy dzieła sztuki powstają jako jedyne w swoim rodzaju, design lampy może być powielany w setkach, tysiącach egzemplarzy.